Petek Bakımı

Petek Temizleme hizmeti aynı gün içinde garantili olarak yapılır. Tüm Kombi Tamiri , bakımı ve servisleri 1 yıl garantilidir.  Petek Temizleme işlemlerini  düzenli olarak yaptıran ısıtma sistemlerinde kireç ve benzeri maddelerin, tesisatın ısı performansını etkileyecek ve arızalara yol açacak düzeye gelmesini önler. Kombi sistemi çalıştıkça sudaki kireç çökme yapacak ve peteklerin içinde biriken kireç zamanla ısınmaya engel olacak. Kombiden gelen sıcak suyun peteklerin alt kısmına gitmeden kombiye geri gelmesi neticesinde peteklerin altında sıcak suyun gitmemesiyle sonuçlanır. Bu şekilde ısınmanız mümkün olmayacaktır. Üstelik faturanız da artmaya devam edecektir. Tesisatınızın ömrünü kısaltan birikmeler temizlenmediği taktirde ısı kayıplarının önüne geçemeyeceksiniz. Petek temizleme işleminin yaptırılması durumundaysa peteklerde ve sıcak suyun geçişlerine engel teşkil edecek yoğun birikmeler olmayacaktır.

Petek temizleme işi alanında profesyonel işletmemizin uzman personeli kontrolünde yapılan belli başlı çalışmadır. Kombi servisi, kombi bakımı ve kombi tamiri işleri ile uğraşan firmamız  petek temizliği işinde de çok etkin bir şekilde işini icra etmektedir. Bu amaçla petek ya da kombi tesisat temizliği yaptırmayı düşündüğünüz firma işinin ehli olması sizleri zaman ve para kaybının önüne geçecektir. Isınmada yaşanan sorunlarınız petek temizleme işlemleri ile çözüme kavuşmadıysa sorunun kaynağına inmek gerekir. Tecrübe ve iş ahlakı eksik olan firmaların yaptıkları işler neticesinde sektörümüzün de güven boşluğu oluşmaktadır

Petek Temizleme

Petek Temizleme yapmak için kimyasal madde ve makine kullanmak gereklidir. Petek temizleme amaçlı kombi tesisatına makinayı bağlamak için evinizde ki en doğru bağlantının tespit edilmesi şarttır. Bu şekilde tesisattan çıkacak pis su ile birlikte dışarıya tortuu, kireç ve çamur atıklarının atılması sağlanacaktır. Kullandığımız cihazın hava ve suyla çalışma özelliği önemli bir konudur. Sıkıştırılmış hava ve su, peteğin içerine girdiğinde geniş bir alanla karşılaşır. Radyatörlerin dip kısmına çöken tortuları aniden hareketlenerek tesisattan dışarı atışmasını yarayan makineler 2 ila 3 bar arası çalışmaktadır. Tahliye borusundan temiz su gelene kadar petek temizleme işi devam eder. Petek temizleme tamamlandıktan sonra çıkarılan parçalar geri takılır. Kombinin basınç seviyesi 1,5 bara getirlir ve en son olarak peteklerin havası alınır..

 Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Petek Temizliği yapan firmalar petek bakımlarının her yıl düzenle yapılması gerektiğini belirtseler de 2 yılda bir yapılması yeterlidir. Kalorifer peteklerinizden gereği kadar randıman alamadığınızda tesisat borularında ve ya peteklerde tıkanma var demektir. İşte o belirtiler;

  • Peteklerinizin alt tarafı ısınmıyor ise
  • Kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde bile petekleriniz ısıtmıyorsa
  • Kombinize en uzak petek hiç ısınmıyorsa
  • Kombi sürekli tortu ve kireç sebebiyle arıza yapıyorsa
  • Peteklerinin 2 yıl dan daha uzun süre temizlik yapılmamış ise
  • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

Peki Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım!

Kombi Tamiri yapan firmalar kombi bakımına verdikleri ehemmiyeti petek temizliğine göstermiyorlar  Kombi Bakımıfirmalarının bahsettiği gibi petek temizliği yaptırdığınızda yakıttan %30 tasarruf etmezsiniz. Bir örnekle izah edersek alt demliğin dibi kireç tutarken üst demliğin neden kireç bağlamadığını biliyor musunuz? Bunun sebebi kirecin ısıyı gördüğü yerde daha fazla oluşmasıdır.

Neden petek temizliği yaptırmalıyız dersek; Kombi tesisatında en fazla kireç tutan nokta, suyun ısıtıldığı eşanjördür. Kombi bakımı sadece elektrikli süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Petek temizleme yapılırken kullanılan koruyucu kimyasal, suyun geçtiği kombi parçalarını kireçten arındırıp tertemiz yapar. Bu işlem sonucunda kirlilikten doğan kombi parçalarında meydana gelebilecek arızaları tamamen giderilir. Petek temizliği %30 yakıt tasarrufu sağlamaz. Sadece peteklerden aldığınız randımanı artırır.

Top